poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Nowości sierpień

  
  

Kiedy wciąż czujesz przeszłość za plecami, kiedy całymi latami skrada się ona za tobą jak zamaskowany zabójca – nigdy nie odnajdziesz spokoju. Możesz tylko uparcie szukać odpowiedzi, dlaczego...  One, główne bohaterki, tak właśnie zrobiły. Ale czy wygrały z przeznaczeniem? Kto odzyska, a kto straci swoje życie? Dwie kobiety, matka i córka. Kilka pokoleń, jedna zaginiona w Powstaniu łączniczka. Rodzinna legenda i obsesja. Trudno uporać się z traumą przegranego Powstania, trudno przejść do porządku dziennego nad tajemnicą zaginięcia młodej kobiety. Szczególnie jeśli los od czasu do czasu skutecznie o niej przypomina. Ta powieść to panorama epoki – od czasu Powstania, przez okres Polski Ludowej, transformację, aż po czasy współczesne. Historia, która każe stawić czoło najbardziej nawet niewygodnym prawdom. Fascynująca powieść o tajemnicach z przeszłości i desperackim poszukiwaniu prawdy, pomimo że rozwiązanie zagadki wydaje się przekleństwem.


 Autor Adrian Grzegorzewski mieszka i pracuje w Londynie.Czas tęsknoty  to książka, która powstała z tęsknoty za Polską, fascynacji historią i rodzinnych opowieści, To historia, która na długo pozostaje w pamięci.
Jest upalne lato 1939 r. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki.
Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny - nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Piotr wie, że zapuszczanie się na ukraińską stronę wsi naraża go na wielkie niebezpieczeństwo.
A jednak to wszystko przestaje mieć znaczenie w dniu, kiedy po raz pierwszy spotyka piękną Ukrainkę Swietę. Już wie, że teraz nic nie będzie takie samo, wszelkie zakazy przestają się liczyć… Ale co się wydarzy, kiedy rozdzieli ich wojna? Czy czas tęsknoty się skończy?

"Ewangelia według Piłata" to jedna z najpiękniejszych książek, znanego francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta.  Jeszua, młody Galilejczyk, spędza swoją ostatnią noc w gaju oliwnym. Wie, że sąd imperium rzymskiego wkrótce skaże go na śmierć. Przepełniony lękiem wspomina swoje życie, zastanawiając się, czy naprawdę jest synem Boga, cudotwórcą, którego chcą w nim widzieć jego bliscy. Na pytanie kim jest Jeszua, przyjdzie odpowiedzieć także sędziemu, prefektowi Judei, który następnego dnia będzie musiał wydać na niego wyrok. Przejmująca powieść Schmitta, pozwala spojrzeć na dobrze wszystkim znaną biblijną historię z zupełnie nowej perspektywy. W złożonej postaci Piłata, autor ukazuje głęboko ludzkie cechy, wątpliwości i obawy, dzięki czemu ta wyjątkowa opowieść pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb siebie.
"Ewangelia według Piłata" to jedna z najpiękniejszych książek Schmitta.


 Polskie państwo podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi autor, swoje koncepcje zamiast na realiach, kierownictwo podziemia oparło na złudzeniach. Był to obłęd, Komenda Główna AK wydała bowiem w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciło za to najwyższą cenę. Bardzo wartościowa książka dla tych, którzy są zainteresowani czasami Drugiej Wojny Światowej, a w szczególności okresem Powstania Warszawskiego. Jesteśmy przyzwyczajeni do pojmowania Powstania jako patriotycznego uniesienia, wręcz „ułańskiego zrywu”. Piotr Zychowicz brutalnie odsłania fakty. Decyzję o ocenie pozostawia jednak czytelnikowi.



 Fabułę książki „Ocalona aby mówić”, stanowią osobiste wspomnienia autorki, jako naocznego świadka i ofiary, krwawej masakry ludności  w Afryce z plemienia Tutsi, przez członków plemienia Hutu w 1994r. Wówczas to, w trwającej trzy miesiące międzyplemiennej  straszliwej rzezi zginęło 800 tys. - 1 mln członków plemienia Tutsi, w większości w okrutny sposób zabitych maczetami. Ona sama uniknęła śmierci, chroniąc się u znajomego pastora z plemienia Hutu, który ukrył ją wraz z sześcioma kobietami w malutkiej łazience. Przez trzy miesiące drzwi do łazienki były przesłonięte szafą, mordercy wciąż wracali i przeszukiwali dom pastora. Raz na dobę, w godzinach nocnych, pastor otwierał drzwi do łazienki, aby dostarczyć im pożywienie. W tym samym czasie należący do plemienia Hutu oprawcy, przy pomocy maczet wymordowali rodzinę autorki: jej rodziców i rodzeństwo. Kontynuację losów bohaterki Immaculee znajdziemy w książce „Ocalona aby przebaczyć”.